• Polski
  • English
  • Deutsch

Często podkreślamy, że nasi coworkerzy pracują w przestrzeni typu open space. Można więc odnieść wrażenie, że coworking jest dokładnie tym samym co praca w klasycznym biurze tego typu. Nie jest to do końca prawda, ponieważ między coworkingiem, a open spacem istnieją pewne różnice. Jesteście zainteresowani poznaniem jak w takim razie wygląda coworking od podszewki i dlaczego nie możemy przyjąć, że przestrzeń coworkingowa jest tym samym co klasyczny open space? Z chęcią wyjaśnimy ten temat!

Open space, który nie jest open spacem

Coworking to świetna alternatywa dla osób pracujących zdalnie oraz tych stęsknionych za biurem. Polega na pracy w otwartej przestrzeni, w otoczeniu innych coworkerów. Można by rzec, że jest ona zupełnie jak open space – profesjonalne wyposażenie, nowoczesna aranżacja wnętrza, która jednocześnie nie odwraca uwagi i ludzie pracujący przy sąsiednich biurkach. Jednak praca w open spacie nie oznacza jedynie otwartej przestrzeni. Tak jak i coworking. Każda z tych form, ma swoje własne, unikalne cechy, które odróżniają ją od innych form pracy.

Otwarta przestrzeń w klasycznej formie

Klasyczny open space, choć daje uczucie swobody i zaspokaja potrzebę kontaktu z innymi ludźmi, jest nadal tradycyjną przestrzenią biurową i wiążą się z nim sztywne zasady narzucane przez firmę, która go udostępnia. Warto tu również podkreślić jedną, konkretną firmę, która udostępnia go swoim pracownikom.

Open space łączy ludzi z różnych zespołów, ale z tej samej firmy, a ponieważ najczęściej biurka obok siebie zajmują osoby współpracujące ze sobą, to choć przestrzeń jest otwarta integracja między różnymi zespołami, nie jest w nich czymś popularnym.

Ponadto, jak już wspomnieliśmy klasyczne open spacy są ograniczone przez zasady działania biura, a więc między innymi konkretne godziny, w których można z nich korzystać, zasady funkcjonowania, a także obowiązujący na terenie biura dress code.

Open space daje poczucie otwartości i swobody, jednak w rzeczywistości, może okazać się to złudne, a swoboda może wcale się z nim nie wiązać. Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku coworkingu.

Przestrzeń coworkingowa

Coworking przypomina open space jedynie z punktu organizacji przestrzeni biurowej. Jest to również otwarta przestrzeń, łącząca ze sobą wielu pracowników, jednak w przeciwieństwie do klasycznego open space są to ludzie z różnych firm, pracujący nierzadko w różnych branżach.

To pierwsza różnica, która automatycznie prowadzi nas do drugiej. Wiele osób w przestrzeni coworkingowej, pracuje indywidualnie. Grupy z tych samych zespołów nie izolują się od reszty, co pozwala na integrację między coworkerami. Freelancerzy z różnych dziedzin, przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność i ci, którzy są zwyczajnie zmęczeni przebywaniem na home office, mogą nawiązać nowe, owocne znajomości. W IdeaPlace networking należy do naszych głównych celów i staramy się aby nasi Klienci czuli się częścią naszej społeczności. Dbamy o to nie tylko przez atmosferę panującą w naszym biurze, ale również poprzez organizację różnego rodzaju eventów budować ciekawą sieć networkingową.

Integracja różnych środowisk nie jest jednak jedyną różnicą. Do kolejnych należy pełna swoboda.

Coworking w IdeaPlace jest dostępny przez cały tydzień, o każdej porze dnia i nocy. Jeżeli więc wolisz pracować wieczorami, nadal możesz robić to w profesjonalnej przestrzeni biurowej, która na dodatek znajduje się w samym centrum miasta.

Ponadto, w biurze nie obowiązuje Cię żaden dress code. Możesz przyjść do pracy zarówno w eleganckim stroju jak i w wygodnym dresie. W coworkingu nikt nie będzie Cię nadzorował. Pomimo pracy w biurze, zachowujesz niezależność i nadal pracujesz tak jak chcesz.

Przestrzeń typu open space

Teraz możecie pewnie zauważyć, dlaczego zawsze nazywamy coworking przestrzenią typu open space, ale nigdy nie nazwaliśmy go open spacem. Otwarta przestrzeń do pracy ma dawać swobodę i pozwalać na integrację między pracownikami. Coworking buduje społeczność złożoną z kompletnie różnych osób, dzielących tę wspólną przestrzeń i pozwala zachować pełny komfort oraz niezależność. Skorzystać mogą z niego zarówno pracownicy korporacji jak i freelancerzy wynajmujący biurko do pracy w sobotę wieczór. I choć to wszystko może brzmieć zachęcająco, to kryje w sobie jeszcze więcej zalet, których trzeba zwyczajnie doświadczyć. A najlepszym na to sposobem jest skorzystanie z bezpłatnego dnia testowego w IdeaPlace. To jak? Widzimy się? 🙂