• Polski
  • English
  • Deutsch

Nie taki nowy trend

Wydarzenia ostatnich miesięcy wywróciły nasze życia do góry nogami, przede wszystkim te zawodowe. Wiele firm i przedsiębiorców zostało zmuszonych do przeniesienia swojej pracy do domu, co pokazało, że wśród niektórych z nich, nie gości potrzeba codziennego pobytu w biurze, ponieważ duża część zadań może być realizowana zdalnie, a dla jeszcze innych ta forma pracy mogłaby być świetnym rozwiązaniem nawet w przeważającej ilości czasu pracy.

Praca w domu wiążę się jednak z pewnymi komplikacjami. Pierwszą z nich jest bardzo często adres do rejestracji firmy, ponieważ nie każdy przedsiębiorca chce wpisywać do oficjalnego i ogólnodostępnego rejestru CEIDG lub KRS swój adres prywatny. Są i sytuacje kiedy nawet pomimo swoich chęci, nie posiada on takiej możliwości, ponieważ jego lokum jest wynajmowane, a właściciele niechętnie wyrażają zgodę na wykorzystywanie adresu w takim celu. Po drugie, należy zadbać o staranność w podstawowych obowiązkach, które dotyczą np. obsługi korespondencji i na które nie każdy chce lub ma możliwość przeznaczania swojego cennego czasu. Pozostałe trudności, jakie mogą się pojawić po pewnym czasie pracy w domu to samotność oraz brak profesjonalnej przestrzeni, potrzebnej kiedy planujemy ważne spotkanie z klientem. Wszystkie te problemy rozwiązuje usługa wirtualnego biura, która, choć nie jest nowym pojęciem, to za sprawą walki z pandemią zaczęła niesamowicie zyskiwać na popularności. Jak wskazuje, chociażby raport firmy Report Engines pt. „COVID-19 Impact on Virtual Office Market Research | Trends | Recovery” opublikowany 18 maja 2020 roku, który bada wartość globalnego rynku biur wirtualnych i prognozuje jego sytuację w latach 2020-2026, wzrost popularności tego stylu pracy będzie w najbliższym czasie tylko większy.

Czym tak dokładnie jest wirtualne biuro?

Wg definicji wirtualne biuro, czy inaczej e-biuro polega na pełnym outsourcingu obsługi biurowej bez konieczności fizycznej obecności firmy w danym miejscu. E-biura pozwalają znacznie zredukować koszty prowadzenia działalności oraz upraszczają funkcjonowanie firmy.

Jak wygląda to w praktyce? W najmniej rozbudowanym modelu firma oferująca taką usługę udostępnia przedsiębiorcy adres do zarejestrowania firmy i obsługi jego korespondencji, dzięki czemu ten może pracować w każdym miejscu na Ziemi, unikając problemów związanych z rejestracją firmy pod własnym adresem zamieszkania i nie martwiąc się o realizację zadań administracyjnych.
Wraz z rozbudową tego modelu, firmy oferują klientom coraz więcej udogodnień i odpowiedzi na kolejne wyzwania pojawiające się podczas pracy poza biurem stacjonarnym. Warianty najbardziej rozbudowane oferują klientowi dostęp do sal konferencyjnych, kiedy ten potrzebuje miejsca do odbycia spotkania, biurka w przestrzeni biurowej, żeby odreagować od ciągłej, samotnej pracy w domu oraz e-wsparcie asystentów na godziny, którzy są dostępni, ilekroć klient potrzebuje takiej osoby.
Należy wziąć pod uwagę, że wraz z rozszerzaniem wachlarzu usług wiąże się wzrost ceny za wirtualne biuro, co powoduje, że na rynku możemy obserwować bardzo duże różnice cenowe pomiędzy poszczególnymi firmami.
Kiedy będziemy wybierać najodpowiedniejszą dla nas ofertę, bardzo ważne jest, aby nie kierować się jedynie ceną, ale również tym, czego tak naprawdę potrzebujemy, ponieważ jeżeli nasze wymagania przekraczają potrzeby takie jak adres do rejestracji firmy i odbiór korespondencji lub wiemy, że będziemy potrzebować wirtualnego biura na dłuższy okres działania firmy, to rozsądniejszy będzie wybór oferty, która zapewni nam komfort i zaspokoi wszystkie te potrzeby. Ponadto, bardzo ważnym czynnikiem przy dokonywaniu wyboru jest również poznanie firmy, odwiedzenie biura i porozmawianie z jej zespołem, żeby poczuć, czy to jest rzeczywiście miejsce spełniające nasze oczekiwania i czy możemy obdarzyć jego zespół naszym zaufaniem.

Kiedy jak nie teraz?

Jak już wspominaliśmy, w ostatnim czasie okoliczności bardzo sprzyjają wzrostowi popularności na wirtualne biura, więc jeśli nie korzystałeś jeszcze z tej usługi, ale już wiesz, że może się to okazać strzałem w dziesiątkę w Twojej sytuacji, to właśnie w tej chwili jest najlepszy moment, aby podążyć za swoimi potrzebami.
Wirtualne biura oferują elastyczność w połączeniu z profesjonalizmem, które są niesamowicie potrzebne, aby komfortowo wykonywać pracę w czasach, kiedy fizyczny pobyt w biurze jest utrudniony przez czynniki zewnętrzne, lub kiedy większość zadań wymaga od nas jedynie komputera z dostępem do internetu. Takich stanowisk jest coraz więcej, tak samo jak przedsiębiorców pracujących w podróży, lub otwierających oddział w nowym mieście, w którym spotkania z klientem mają się odbywać sporadycznie. E-biuro jest naturalnym zjawiskiem pojawiającym się właśnie w odpowiedzi na potrzeby tych osób i wraz z ich popularyzacją możemy spodziewać się rozwoju tej usługi, szczególnie po wydarzeniach ostatnich miesięcy, w których jeszcze więcej osób zostało zmuszonych do pracy zdalnej.
E-biuro jest świetnym rozwiązaniem dla… każdego. Niezależnie, czy jesteś freelancerem, copywriterem, headhunterem czy prawnikiem – jeśli nie potrzebujesz biura na stałe, to na co czekasz? E-biuro może spełnić wszystkie Twoje oczekiwania!
To jak? Czy rozważasz już zapoznanie się z ofertą? 🙂
Jeżeli masz jakieś pytania, lub chciałbyś dowiedzieć się więcej o wirtualnych biurach, zadzwoń do nas. Chętnie umówimy się na niezobowiązującą rozmowę przy kawie, aby szerzej poruszyć ten temat!