• Polski
  • English
  • Deutsch

Coworking. Do niedawna zupełnie nowy styl pracy, a dziś niezwykle popularny i wciąż rozwijający się w zawrotnym tempie. 

Co sprawiło, że przestrzenie coworkingowe stały się tak powszechne? Jakie zalety, ale i również wady niesie za sobą ta forma pracy? Przekonajmy się!

Czym jest coworking?

W dosłownym tłumaczeniu ta fraza oznacza „wspólną pracę”, a w praktyce pracę we współdzielonej przestrzeni, w której miejsca do pracy zajmują osoby z różnych firm. Coworking kojarzony jest przede wszystkim ze wszelkiego rodzaju freelancerami, ponieważ to właśnie oni są głównym powodem, dla którego powstał ten styl pracy. Nie oznacza to jednak, że są oni jego jedynymi użytkownikami. Coworking staje się coraz popularniejszy, nie tylko wśród pracowników zdalnych i tych samozatrudnionych, ale również wśród firm, dla których taki sposób powiększania swojej przestrzeni biurowej okazuje się być bardzo opłacalny np. przy rozrastających się zespołach lub pracownikach, przebywających w dużej odległości od siedziby firmy. W tym momencie można zadać sobie pytanie, co takiego przekonuje ich wszystkich do pracy w biurze coworkingowym?

Zalety coworkingu

  • Rozdzielenie życia zawodowego i prywatnego – z początku praca bez konieczności wychodzenia z łóżka i przebierania piżamy, z możliwością połączenia zleconych zadań z prowadzeniem domu i spędzaniu czasu z rodziną może dla niektórych wydawać się spełnieniem marzeń. Szybko jednak okazuje się, że pracujesz całodobowo, bo w końcu co Ci szkodzi o godzinie 23:59 sprawdzić jeszcze raz tę skrzynkę mailową? Dodatkowo czas spędzony z dziećmi może przestać brzmieć satysfakcjonująco, kiedy już trzeci dzień z rzędu, wbiegają do Twojego pokoju podczas ważnej rozmowy z klientem, a tego jesteś w stanie uniknąć wybierając biuro coworkingowe na miejsce swojej pracy.
  • Praca w profesjonalnej przestrzeni biurowej – jeżeli nie wyznaczysz sobie specjalnej przestrzeni przeznaczonej i przystosowanej stricte do pracy, bardzo ciężko będzie Ci się na niej skupić. W domu czeka bowiem na Ciebie mnóstwo wszelkiego rodzaju rozpraszaczy, od wspomnianych wcześniej dzieci po kolejny odcinek serialu, który przecież zajmuje tylko godzinkę i nikt nie zauważy, że zrobiłeś sobie w tym czasie przerwę.

  • Nawiązanie kontaktów zawodowych – mówiąc o przeciwnościach związanych z pracą w domu nie można zapomnieć o samotności. Coworking = networking. Dzięki niemu poznasz osoby z różnych branż i zyskasz możliwość nie tylko pożegnania się z samotnością, ale również nawiązania przydatnych w życiu zawodowym kontaktów. Ponadto coworking to także dostęp do różnych wydarzeń, zdobywania wiedzy oraz wymiany doświadczeń, o którą łatwo, nawet przy porannej kawie w kuchni.

  • Korzystanie ze wspólnego dobra – jak już jesteśmy przy kawie, to przejdźmy do infrastruktury biurowej. Wynajmując biurko do pracy, w razie pojawienia się takiej potrzeby, zyskujesz możliwość skorzystania z sal biznesowych, dostęp do profesjonalnych urządzeń biurowych oraz wspólnej kuchni, zaopatrzonej m.in. w aromatyczną kawę i herbatę.

  • Koszty niższe od wynajmu biura – niezaprzeczalną zaletą coworkingu są związane z nim ceny oraz płatność tylko za czas, który wykorzystujesz. Jeżeli szukasz alternatywnego miejsca do pracy, to być może warto umówić się na darmowy dzień testowy w przestrzeni coworkingowej i przekonać się, że takie rozwiązanie jest najwygodniejsze.

  • Brak przywiązania do jednego miejsca – możesz spokojnie wynająć biurko na jeden dzień, a następnego pracować zupełnie gdzieś indziej, coworking to rozwiązanie dla tych, którym zależy na elastyczności. Możesz nawet w jednym czasie korzystać z pakietów w kilku przestrzeniach i zmieniać miejsce pracy co jakiś czas, tak żeby się nie nudzić. Warto również wspomnieć w tym miejscu, że niektóre biura coworkingowe, mają swoją sieć przestrzeni w różnych miastach i różnych krajach, także pracować można dosłownie z każdego zakątka świata!

 

Coworking wciąż zdobywa na popularności, ponieważ jego najważniejszą cechą i jednocześnie największą zaletą jest elastyczność – każdy znajdzie w nim coś dla siebie.

Wady coworkingu

Jest ich raczej niewiele i głównie opierają się na indywidualnych preferencjach.

Przede wszystkim należy tu wspomnieć o tym, że praca w przestrzeni współdzielonej wiąże się z możliwością bycia zdekoncentrowanym. Taka jest po prostu specyfika pracy z ludźmi, do której przyzwyczajani jesteśmy od najmłodszych lat. Po drugie, coworking jest usługą odpłatną. Zaletą jest jednak fakt, że wydatki można łatwo kontrolować oraz to, że firmy coraz częściej zapewniają swoim pracownikom alternatywne miejsca do pracy, więc może warto zapytać swojego pracodawcę o taką możliwość? Na koniec, trzeba również pamiętać, że w razie zmiany przestrzeni coworkingowej, należy być również gotowym na wdrożenie się w nowe środowisko pracy i poznanie wielu nowych, interesujących osób.

Każda z wymienionych „wad”, o ile można je końcowo określić tym mianem, związana jest nierozerwalnie ze specyfiką stylu pracy, jakim jest coworking. Każda z nich jest nieunikniona, ponieważ tworzy spójną całość z zaletami coworkingu.

Zatem jeżeli dobrze czujemy się w pracy z ludźmi, mogą one dodać jej tylko uroku, ponieważ to właśnie te cechy wyróżniają styl, jakim jest coworking. 

Coworking w IdeaPlace to gwarancja networkingu i wspaniała społeczność dzieląca razem profesjonalną przestrzeń biurową na najwyższym poziomie. To nie tylko miejsce pracy, ale również towarzyska przestrzeń, która inspiruje. Możesz to poczuć, umawiając się na bezpłatny dzień próbny w naszym biurze! Skontaktuj się z nami, a z chęcią wprowadzimy Cię w naszą społeczność.